تکان دادن ناراحتی استفاده اخبار پزشکی

تکان دادن: ناراحتی استفاده اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد ، ظریف

محمدجواد ظریف صبحگاه امروز در جریان حضور در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن پاسخگویی به دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنها در ارتباط با آینده اقت

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد ، ظریف

ظریف: خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد

عبارات مهم : ایران

محمدجواد ظریف صبحگاه امروز در جریان حضور در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن پاسخگویی به دغدغه ها و نگرانی های آنها در ارتباط با آینده اقتصادی کشور تصریح کرد: در ارتباط با بحث شفافیت مالی و بحث مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی می توانیم در قالب فرمایشات مقام معظم رهبری طرح هایی را ارائه دهیم و در این زمینه در حال گفت وگو و مشورت هستیم.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه همچنین در جریان این صحبت در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: ما در کشور عزیزمان ایران از اصولگرا، اصلاح طلب، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته ایم و اکنون نشانه دشمن های نه نظام ایران، نه دولت روحانی، بلکه نشانه کشور عزیزمان ایران هست. این کشور عزیزمان ایران است که اکنون جهت تحقق بعضی از اهداف و تمایلات مانع هست، می خواهند کشور عزیزمان ایران را نابود کنند.

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می شوند

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد ، ظریف

ظریف ادامه داد: خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می شوند. بعضی ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران رفت آنها سر کار می آیند. اکنون کشور عزیزمان ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی ها و امکانات مورد نشانه است و ان شاءالله ما این نشانه را ناکام می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت بخش خصوصی، تصریح کرد: همان طور که دوستان در این جلسه مطرح کردند فعالان بخش خصوصی، سربازان مهم اقتصادی کشور و موتور محرک توسعه کشور به خصوص اقتصاد خارجی کشور هستند و این باور من است.

محمدجواد ظریف صبحگاه امروز در جریان حضور در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن پاسخگویی به دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنها در ارتباط با آینده اقت

ظریف گفت: وزارت خارجه با آنکه نقش بسیار محدودی در اقتصاد خارجی کشور دارد و در حوزه روابط خارجی اقتصادی نقش محدودی دارد ولی از همان ابتدا بر اهمیت نقش شخصی تاکید داشته است و در بسیاری از مواقع به عنوان مشاور، کمک کار و حتی کارفرما از مشورت های بخش شخصی استفاده کرده است و کماکان این اعتقاد را داریم و ان شاءالله در آینده پرامیدی که این کشور خواهد داشت بهتر و زیاد بتوانیم با هم کار کنیم.

وی با اشاره به نگرانی هایی که در این جلسه از سوی فعالان اقتصادی کشور مطرح شد، گفت: این نگرانی ها نگرانی های بجایی بود که بخشی از آن مربوط به روابط داخلی کشور است که بنده آن را به دوستان مربوطه و همکاران انتقال یافته می کنم ولی من در طول دورانی که درس خوانده ام و کار کرده ام یاد گرفته ام که فقط در حوزه تخصصی خود حرف بزنم، اقتصاد حوزه تخصصی من نیست ولی در اینجا در حوزه روابط خارجی با ذکر دو مقدمه چند توصیه را عرض می کنم.

دیپلماسی قایق های توپدار مربوط به قرن 18 و 19 میلادی است

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد ، ظریف

ظریف در ادامه سخنان خود در این راستا، افزود: دوستان در این جلسه بر اهمیت و تاثیرگذاری اقتصاد بر قدرت ملی اشاره کردند و این عنوان بسیار مهمی است که من نیز به آن باور دارم. بعضی از دوستان دلواپس از گذشته به این حرف من ایراد گرفته اند که من گفته ام که فقط قدرت نظامی جهت یک کشور کافی نیست، قدرت نظامی امر مهمی است ولی تنها قدرت نظامی نیست و من همچنان بر این سخن خود تاکید دارم. دیپلماسی قایق های توپدار که تعداد توپ ها و برد آنها فقط ملاک برتری بود مربوط به قرن 18 و 19 میلادی است و از ابتدای قرن بیستم قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی قرار گرفته است و این مولفه باعث پیشرفت یا عقب ماندگی یک کشور شده است هست. از قرن بیستم به بعد دیپلمات ها تنها نمایندگان بخش شخصی و امنیتی نبودند و حوزه دیگری به عنوان عنوان اقتصادی به فعالیت های آنها اضافه شد.

در دوران تحریم های گذشته بدنامی عاملی بود که بعضی از شرکت ها و دولت های خارجی با کشور عزیزمان ایران کار نکنند

محمدجواد ظریف صبحگاه امروز در جریان حضور در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن پاسخگویی به دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنها در ارتباط با آینده اقت

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به شرایط قبل از تحقق برجام و دوران تحریم ها اشاره کرد و گفت: در دوران تحریم های گذشته یک عاملی که باعث می شد بعضی از شرکت ها و دولت های خارجی با کشور عزیزمان ایران کار نکنند و آنها این بهانه را مطرح می کردند، عامل بدنامی بود. می گفتند هزینه بدنامی کار با کشور عزیزمان ایران باعث می شود که ما نتوانیم با کشور عزیزمان ایران کار کنیم، این هزینه وجود داشت ولی امروز شرایط تفاوت کرده و هزینه بدنامی را آقای ترامپ پرداخت می کند.

ظریف ادامه داد: اعتقاد دارم که اگرچه ممکن است در کوتاه مدت هارت و پورت های آمریکایی ها موثر شود ولی در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما تمام می شود.

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ بازار دلواپس FATF نباشد ، ظریف

در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما تمام می شود

وی افزود: من صحبت های دوستان را قبول دارم که آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و تلاش دارد که آنها را مسدود کند ولی امروز هزینه بدنامی را ما نمی پردازیم، بلکه این آقای ترامپ است که آن را می پردازد. این هزینه ای بود که در سالیان قبل جهت ما سنگین بود.

ظریف در بخش دیگری از صحبت های خود به عنوان متکثر شدن منابع قدرت در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: ما باید به این عنوان در تصمیم گیری های خود توجه کنیم و دقت کنیم که در این تکثر منافع خود را از دست ندهیم.

باید مواظب آینده نگری های خود باشیم

ظریف در ادامه سخنان خود در جمع فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی ایران، ادامه داد: عنوان دیگری که باید به آن توجه کنید این است که آینده نگری یک فعال اقتصادی دیگر فقط آینده نگری نیست بلکه این آینده نگری به واقعیت تبدیل می شود که این عنوان به عرصه روابط بین الملل نیز کشیده شده است و از آن به عنوان آینده نگری که خود به خود محقق می شود یاد می کند لذا ما باید مواظب آینده نگری های خود باشیم. اگر ما آینده نگری کنیم که برجام شکست می خورد و در موقعیتی باشیم که بتوانیم این آینده نگری را اجرایی کنیم این امکان وجود دارد که این آینده نگری محقق شود، نه تنها در مورد برجام بلکه در مورد سایر پرسشها نیز مصداق دارد.

چرا باید به دست خودمان دستاوردهای مان را زیر پرسش ببریم

وی ادامه داد: بعضی می گویند آمریکا به خاطر این از برجام خارج شده است که احتمالا برجام مسئله داشته هست. پرسش من این است که آمریکا از توافق نفتا، پاریس، توافق همکاری های اقیانوس آرام و … خارج شده است هست، آیا این توافق ها مسئله داشتند؟ آیا ما باید به دست خودمان دستاوردهایمان را زیر پرسش ببریم.

ظریف ادامه داد: در زمانی عده ای در داخل می گفتند که کدام عاقلی می آید در کشور عزیزمان ایران سرمایه گذاری کند، خارجی ها نیز با خود می گفتند هنگامی که ایرانی ها خود چنین نظر و آینده نگری در مورد خودشان دارند ما آیا به آنجا برویم سرمایه گذاری کنیم به همین بابت است که می گویم باید مواظب اینگونه سخنان و بیانات بود. ما امروز نیاز به خیال بافی نداریم، نیاز به امید داریم، اگر ناامیدی از اقتصادمان را به دنیا تزریق کنیم نباید انتظار داشته باشیم که دنیا به اقتصاد ما امید داشته باشد.

ما به دشواری ها عادت داریم

وی با اشاره به امکانات و پتانسیل هایی که در کشور وجود دارد، افزود: ما وارد حوزه های دشواری می شویم ولی ما به این دشواری ها عادت داریم، این دشواری ها جهت ما ناشناخته نیست. ما جنگ را با بشکه ای هشت دلار اداره کردیم. در حال حاضر نفت بشکه ای 75 دلار است و اروپایی ها نیز می گویند که تضمین می کنیم که نفت شما خریده می شود.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با بیان اینکه آمریکایی ها دوران پرفشاری را علیه کشور عزیزمان ایران دنبال می کنند، ادامه داد: البته در گذشته آمریکایی ها در کاخ سفید نشسته بودند و پیرو خواسته های آنها متحدان ارزش در اروپا و جاهای دیگر کشور عزیزمان ایران را تحریم می کردند به نحوی که حتی در مورد بعضی از پرسشها از جمله تحریم های بانکی تحریم های اروپا سخت تر و زیاد از آمریکا بود ولی اکنون آن دوران تمام شده است است و دیگر آن دوران به نظرم تکرار نمی شود.

ظریف در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: در اوایل برجام من یک صحبت در شورای خارجی روابط آمریکا بیان کردم و در آنجا مطالبی را گفتم که بعضی از رسانه ها آن را به صورت تقطیع شده است منتشر کردند و دوستان دلواپس نیز به آن استناد کردند و گفتند که ظریف گفته که هیچ وقت کسی نمی تواند از برجام خارج شود در حالیکه من اتفاقا در آنجا آینده نگری کرده بودم و گفته بودم که اگر آمریکا از برجام خارج شود بقیه دنیا با او همراهی نمی کنند.

خبرگزاری رویترز حدودا روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد کشور عزیزمان ایران تولید می کند

وی با اشاره به جوسازی های گسترده این روزهای رسانه های غربی علیه ایران، تصریح کرد: این روزها خبرگزاری رویترز حدودا روزی 50 تا خبر دروغ در مورد اقتصاد کشور عزیزمان ایران تولید می کند. یک گروه مشخص به وسیله یک کشور همسایه مورد حمایت مالی قرار گرفته اند و این گروه وظیفه دارد که این اخبار را پخش کند و به نحوی مطرح کند که همه دنیا دارند از کشور عزیزمان ایران خارج می شوند.

ظریف ادامه داد: گروهی نیز منتظر نشسته اند که بگویند تحریم ها موفق شد در حالیکه آنها گویی یادشان رفته که تا دیروز می گفتند برجام هیچ دستاوردی نداشته است و اکنون با بعضی از اخبار بازار را جنبش می کنند که همه دارند از کشور عزیزمان ایران خارج می شوند و ما بیچاره شدیم.

ظریف در ادامه صحبت های خود خطاب به حاضران در جلسه با بیان اینکه باید به ابعاد معنایی قدرت، میزان نفوذ تاثیرگذاری و اهمیت آینده نگری کسانی که امور در دستشان هست، توجه داشته باشیم و بدانیم که این مولفه ها و این آینده نگری ها تاثیرگذار است حال اینکه یک مسئول باشیم و یا یک اقتصاددان، ادامه داد: آینده نگری شما صرفا یک عمل فکری نیست بلکه یک اقدام عملی است که تاثیرگذار می شود.

آمریکایی ها به دنبال این هستند که کشور عزیزمان ایران را مجبور به خروج از برجام کنند

وی با اشاره به قدرت اقتصاد آمریکا، تصریح کرد: آمریکایی ها به دنبال این هستند که برجام را نابود کنند و کشور عزیزمان ایران را مجبور به خروج از برجام کنند، همه نشانه آمریکایی ها این است که کشور عزیزمان ایران از برجام خارج شود. این یک نشانه استراتژیک جهت آنهاست و ما به این عنوان آگاه هستیم، این به این معنا نیست که ما در هیچ شرایطی از برجام خارج نمی شویم ولی به این معناست که ما نشانه طرف برابر را می دانیم.

ظریف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اکنون هزینه بی اعتباری و بدنامی را باید کسانی بدهند که می خواهند با آمریکا همکاری کنند و این عامل مهمی است که ما باید به آن توجه کنیم در کنار اینکه آمریکا می خواهد ما از برجام خارج شویم، تصریح کرد: در چارچوب تحقق این نشانه بعضی از کارهایی که آمریکایی ها می کنند ایذایی، تبلیغاتی و روانی هست. آنها می خواهند کشور عزیزمان ایران را وادار به خروج از برجام کنند.

وی افزود: ما در مذاکراتی که با دیگر طرف های برجام و همچنین شرکایمان داشتیم همه بر این توصیه تاکید دارند که باید راهی را پیدا کنیم که برجام حفظ و اجرایی شود. به جز آمریکا و آن سه کشور پایین که با همه حتی با همسایگانش نیز دعوا دارند و همچنین رژیم صهیونیستی، شما کشور دیگری را پیدا نمی کنید که بگوید ما در ارتباط با خروج از برجام با آمریکا همکاری می کنیم حتی دولت کانادا که ما بعضی مشکلاتی با آنها داشتیم اعلام کرده که ما می خواهیم برجام حفظ شود.

ظریف افزود: من به دوستانی که دلواپس هستند می گویم تفاوت این اوضاع را با سال 90 ببینیم که اروپایی ها در ارتباط با بحث فروش نفت فقط به ما شش ماه وقت دادند.

راه پیش رو، راه سر راست و آسانی نیست

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در جلسه، گفت: راه پیش رو، راه سر راست و آسانی نیست ولی می توانیم با کمک هم و با استفاده از امکانات و بهره برداری از راهکارهای نوآورانه آینده بهتری را جهت اقتصادمان رقم بزنیم.

کلید حل پرسشها ما در حال حاضر همکاری با شرکت های کوچک و میانگین اقتصادی است

ظریف در همین چارچوب گفت: کلید حل پرسشها ما در حال حاضر همکاری با شرکت های کوچک و میانگین اقتصادی هست. موتور متحرک اقتصاد بسیاری از کشورها این شرکت های کوچک و میانگین هستند. این شرکت ها می توانند حتی جایگزین شرکت های بزرگ باشند به عنوان نمونه همین شرکت توتال هنگامی که که پروژه ای را قبول می کند دو کار انجام می دهد؛ مدیریت و سرمایه و بقیه کارها را شرکت های کوچک و میانگین انجام می دهند و ما می توانیم از این ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم.

شرکت های کوچک و میانگین ایرانی که بتوانند متناظر با شرکت های کوچک و میانگین اروپایی کار کنند شناسایی شوند

وی گفت: در این ارتباط ما باید دو هسته داشته باشیم؛ هسته اول این است که اروپایی ها این شرکت های کوچک و میانگین را جهت کار شناسایی کنند که در حال انجام دادن این اقدام هستند و کار دیگر را ما باید انجام دهیم. پیشنهادم این است که در اتاق کشور عزیزمان ایران کمیته ای تشکیل شود و شرکت های کوچک و میانگین ایرانی که بتوانند متناظر با شرکت های کوچک و میانگین اروپایی کار کنند شناسایی شوند. ما در وزارت خارجه در این زمینه اقداماتی را شروع کردیم ولی ما ابزار و شناختی که شما در این زمینه از آن برخوردار هستید را نداریم و این کار، کار شماست.

شرکت های همکار را به نحوی گزینش کنیم که دلواپسان نگویند شرکت های ورشکسته به کشور عزیزمان ایران آمدند

ظریف در همین زمینه ادامه داد: اخیرا اروپایی ها گفته اند که ما پنج هزار شرکت کوچک و میانگین جهت کار با شما تجهیز می کنیم در حالیکه ما باید خودمان به نحوی واکنش‌ها کنیم که گزینش کننده این شرکت ها باشیم و خودمان شرکت هایی را که می خواهیم با کشور عزیزمان ایران کار کنند را گزینش کنیم چنان که به نحوی نباشد که فردا دلواپسان بگویند که شرکت های ورشکسته اروپایی آمدند با کشور عزیزمان ایران کار کنند.

ترامپ در حال مقابله با نظمی است که 70 سال بر روی آن سرمایه گذاری شده است بود

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به کارها ترامپ و با تاکید بر اینکه بعضی معتقدند که ترامپ با کارها خود در حال به هم زدن نظم نظام لیبرال بین الملل هست، تصریح کرد: غربی ها نیز به این عنوان انتقاد دارند. آنها می گویند او دارد نظمی که 70 سال بر روی آن سرمایه گذاری شده است است را نابود می کنند و هیچ آدم عاقلی در غرب نمی خواهد که این نظام به هم بخورد بعد می بینیم در اینجا بحث، بحث نظام بین الملل است و بحث قرارداد هسته ای با کشور عزیزمان ایران نیست. در داخل آمریکا نیز اختلافاتی در ارتباط با این نوع واکنش‌ها وجود دارد. پایگاه توده ای در آمریکا که حدود 33 درصد هستند از رفتارهای ضد انسانی و ضد مهاجرتی استقبال می کنند و از آن خوششان می آید ولی مابقی در آمریکا با تقابل با این واکنش‌ها قرار دارند و احتمالا ما این تقابل را در انتخابات آتی که به زودی در آمریکا برگزار می شود، مشاهده خواهیم کرد. به عنوان کسی که پیروزی ترامپ را آینده نگری کرد می گویم این احتمال وجود دارد که بر اثر این تقابل دموکرات ها در انتخابات پیش رو به موفقیت دست پیدا کنند البته نمی گویم قطعا بلکه صحبت از احتمال است آیا که ترامپ در حال مقابله با نظمی است که 70 سال بر روی آن سرمایه گذاری شده است بود.

ناموفق شدن برجام جهت ما خیلی خطرناک است

وزیر امور خارجه در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه اروپا دارای منافع راهبردی جهت حفظ برجام است ولی اینکه چقدر آماده است جهت حفظ این منافع هزینه بدهد عنوان دیگری هست، تصریح کرد: ما می توانیم برجام را موفق کنیم و همچنین می توانیم ناموفق کنیم ولی باید به این توصیه توجه کنیم که ناموفق شدن برجام جهت ما خیلی خطرناک است گرچه ممکن است در مرحله ای مجبور شویم که این کار را بکنیم ولی قطعا این گزینش نظام نیست.

ظریف در ادامه صحبت ها خود با اشاره به بیانات فعالان اقتصادی حاضر دراین جلسه در ارتباط با موانع بانکی با تاکید بر اینکه با برجام این موانع تا حدودی برطرف شد ادامه داد: موانع بانکی در بحث تعاملات در دو قالب بحث شفافیت و همچنین امکانات داخلی بانک های ما گنجانده می شود.

چون قرار است هرجا کتکی باشد ما میل کنیم عنوان FATF را نیز پیگیری میکنیم

وی با اشاره به عنوان شفافیت و اهمیت آن در بحث تبادلات بانکی و با بیان اینکه مسئله بانکی ما برجام نبود ادامه داد: متاسفانه عنوان شفافیت و لغت آن را عدهای در داخل کشور تبدیل به تابو کردند و بعضی که در مورد این عنوان و FATF صحبت کردند توجه نکردند که در مورد چه چیزی صحبت کردند در حالیکه بعضا رگ های گردن آنها در هنگام صحبت کردن راجع به این عنوان برافروخته شده است بود و نمیدانستند که آیا FATF مبنای مذاکرات است و یا اینکه یک سری چارچوب است.

ظریف با بیان اینکه دو مسئله مورد اشاره را برجام نه توان حل آن را داشت و نه قرار بود آن را حل کند تصریح کرد: بحث عنوان شفافیت و همچنین مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم را در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری حل می کنیم . طرح هایی را در این زمینه داریم و در حال گفت وگو در مورد آنها هستیم البته این عنوان ، عنوان وزارت خارجه نیست عنوان اقتصاد است ولی چون قرار است هرجا کتکی باشد ما میل کنیم این را نیز پیگیری می کنیم.

در مورد ایرانی صحبت می کنیم که دنیا در پشت آن واقع شده است است و ترامپ تنهاست

بازار نباید بیهوده دلواپس FATF باشد

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه در کشور باید یک سیاست خارجه داشته باشیم و از نظر اجرایی نیز نمی توانیم دو سیاست خارجه داشته باشیم و طبق قانون تعیین کننده سیاست های کشور مقام معظم رهبری هستند ادامه داد: همانطور که در برجام تا آنجایی که امکان پذیر بود در قالب فرمایشات ایشان پیش رفتیم در مورد بحث پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم نیز می توانیم در چارچوب فرمایشات ایشان عمل کنیم و بازار نباید بیهوده دلواپس FATF باشد.

وی ادامه داد: در این چارچوب و جهت تحقق این نشانه باید همه همکاری کنیم . بعضی نباید بحث های انحرافی و احساسی مطرح کنند. ما راجع به عزت کشور صحبت می کنیم. ما در مورد ایرانی صحبت می کنیم که دنیا در پشت آن واقع شده است است و اکنون ترامپ تنهاست.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه پیش بردن یک گفتمان نیازمند تصویر سازی و قاب سازی است ادامه داد: به عنوان نمونه امارت جهت بیان ادعای واهی خود علیه کشور عزیزمان ایران و گفتمان سازی آن، که به عنوان نمونه پایتخت کشور عزیزمان ایران به یمنی ها موشک داده است چند تصویر منتشر می کند که یکی از آن تصویر ها مشعل شوفاژ کاوه است و دیگر ترموستات شوفاژ هست. بنابر این با توجه به این تحولات تاکید می کنم که تصویر سازی مهم است ما باید مبانی عزت مندی خودمان را خودمان تعریف کنیم نه دیگران. دنیا می گوید که شما خیلی عزتمند هستید . آیا ما خودمان مبانی غلطی در مورد آن تعریف کنیم.

انسجام داخلی در حال حاضر از نان شب و هوا جهت ما مهم تر است

ظریف در ادامه افزود: در حال حاضر انسجام داخلی از هر چیز دیگری در کشور مهم تر هست. انسجام داخلی در حال حاضر از نان شب و هوا نیز جهت ما مهم تر است.

وزیر امور خارجه در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه همه چیز را نباید سیاه و سفید ببینیم و باید جهت شرایط خاص راهکارهای خاص ای داشته باشیم، خطاب به فعالان بخش شخصی تاکید کرد: مشاوره بخش شخصی جهت ما بسیار مهم هست، شرایط کشور شرایط خاص ای است و ما باید با همفکری هم ببینیم چه کاری می توانیم بکنیم. ممکن است شما قبلا با یک بانک کار می کردید اکنون مجبور می شوید با بانک دیگری کار کنید یا با یک شرکت کار می کردید و اکنون به خاطر شرایط مجبور خواهید شد با شرکت دیگری کار کنید. ما متناسب با شرایط باید راه های تازه پیدا کنیم، راه هایی که مبتنی بر شفافیت باشد البته لزومی ندارد که در بوق و کرنا بکنیم ولی نباید بر اساس راهکارهایی به پیش برویم که فسادهای چند میلیارد دلاری از آن خارج شود. نیازمند راه های جدید، نوآورانه، مبتنی بر شفافیت هستیم.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با تاکید بر اینکه ما از انجام مذاکرات به وسیله بخش شخصی در حوزه تخصصی ارزش استقبال می کنیم و معتقدیم که در این حوزه ها مذاکره کننده مهم باید بخش شخصی باشد، گفت: به عنوان نمونه شما باید به ما بگویید که ما چه چیزها را در این تعاملات اقتصادی باید با اروپایی ها و یا چینی ها جا بیندازیم.

موانع قابل برطرف است اگر همه در کنار هم باشیم

وی با بیان اینکه من در جریان مذاکرات و سفرهای اخیری که داشته ام مشاهده کردم که اروپایی ها، روس ها، چینی ها و آفریقایی ها جهت همکاری آماده هستند، افزود: البته کار سخت است و من نمی گویم که تصور غیرواقع بینانه ای ترسیم کنیم. مشکل در مسیر راه فراوان است ولی اعتقاد دارم که این موانع قابل برطرف است و می توان آن را برطرف کرد، اگر همه مان در کنار هم باشیم.

به گزارش ایسنا، در جریان این مراسم ظریف حدود دو ساعت شنونده نظر ها و نظرات فعالان اقتصادی بخش شخصی بود و تعدادی از آنها به بیان دغدغه ها و نگرانی های خود در ارتباط با اوضاع اقتصادی کشور و مشکلاتی که در جهت تعاملات بانکی با آن روبرو هستند، پرداختند. آنها همچنین در صحبت های خود تاکید کردند که به تدبیر و چابکی وزیر امور خارجه در مذاکرات اعتماد دارند و اظهار امیدواری کردند که با مذاکرات پرسشها در کشور حل شود.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | آمریکایی | اتاق بازرگانی ایران | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs